Tajemství menstruačního cyklu

3. května 2010 v 18:46 | Domii★ |  Dívčí komnata
Ženou se nenarodíš, ženou se stáváš - a to je pravda. Fungování tvého těla je úžasný proces. Každý měsíc od tvé první až do poslední menstruace se opakuje složitý cyklus změn, který slouží k tomu, aby jsi jednou mohla přivést na svět dítě - menstruační cyklus.
Chceš vědět, jak to všechno probíhá a co všechno se v tvém těle během jednoho jediného měsíce stihne odehrát? Jsi ve správné rubrice!

CESTA VAJÍČKA

Abys pochopila, jak menstruační cyklus ve skutečnosti probíhá, musíš nejprve porozumět funkci svých pohlavních orgánů. Ty jsou tvořeny především vaječníky, vejcovody, dělohou a pochvou. Vaječníky, vejcovody a děloha se nacházejí ve spodní části oblasti břicha, zhruba tak uprostřed mezi tvým pupíkem a stydkou krajinou (ta je většinou ochlupená). Pochva ústí z těla mezi močovou trubicí a konečníkem. Tato partie tvého těla bývá také označována jako genitální oblast.
VAJEČNÍKY - Jsou to v podstatě dva malé oválné orgány umístěné po obou strynách dělohy. Každý z nich je asi dva a půl centimetru velký a obsahuje mnoho drobných pohlavních buněk - vajíček. Vajíčka má každá žena ve vaječnících již při narození, ovšem podle nejnovějších vědeckých studií bylo potvrzeno, že se další vajíčka mohou vytvářet i během ženina života.
OVULACE - V období puberty se ve tvém těle postupně zvýší hladina pohlavních hormonů, což je pro vaječníky signálem, aby každý měsíc uvolnily jedno vajíčko. To se uvolňuje vždy z jednoho vaječníku do vejcovodu (každý měsíc vždy z jiného - střídají se) a nastává ovulace. Jestliže jsou v té době ve vejcovodu přítomny také mužské pohlavní buňky (spermie), může dojít k vzájemnému splynutí. V takovém případě se vajíčko začne dělit a vyvíjet, a po usazení v děloze z něj vznikne plod. Poté nastává devítiměsíční období těhotenství.
DĚLOHA - Vajíčko (oplodněné nebo neoplodněné) se vejcovodem dostává do dělohy. Děloha je orgán hruškovitého tvaru a je velká asi jako sevřená pěst (v těhotenství se samozřejmě roztáhne). V době, kdy se děloha připravuje na příchod vajíčka, vytváří se v její dutině sliznice v podobě měkké, houbovité vrstvy silně prokrvené tkáně. Jestliže se do dělohy dostane oplodněné vajíčko, zachytí se na tuto výstelku a zanoří se do ní - začíná vývoj zárodku.
MENSTRUACE - Ve většině případů však k oplodnění vajíčka spermií nedochází a nově vytvořená část děložní sliznice se začne odlupovat. Výstelková tkáň spolu s krví porušených cév a neoplodněným vajíčkem sklouzávají po stěnách dělohy a shromažďují se v její spodní části. Tato směs krve, tkáně a hlenové tekutiny se označuje jako menstruační tekutina. Malé kanálky vycházející z děložního hrdla se otevřou právě dostatečně na to, aby tato tekutina mohla dělohu opustit. Ta poté vytéká poševním otvorem z těla. Nevychází však všechna najednou, ale v průběhu několika dní. Tento proces se nazývá menstruace (menses, měsíčky, krámy,...).

POMOC, DOSTALA JSEM TO!

Příchod první menstruace nepotká všechny dívky ve stejném věku. Některé menstruují už od devíti let, jiné až od šestnácti. V ČR se jako průměrný věk udává 12-13 let, ale jistě sama víš, že to není pravidlem. Je proto možné, že i když tvé kamarádky mají menstruaci od šesté třídy a ty ještě v devítce nic a naopak, není to nic divného. Každá jsme jiná!
Zpravidla však můžeš očekávat první menstruační krvácení asi tak dva roky poté, co ti začnou růst prsa a v růst ochlupení (viz článek "Už nejsem dítě"). Poševní výtok je také znakem blížící se menstruace. Měl by však být čirý až bílý a neměl by zapáchat!
Na začátku menstruace ucítíš vlhkost, jak bude menstruační tekutina vycházet ven z tvého těla a můžeš ucítit i tlak nebo bolest v podbřišku. To potrvá 3 až pět dní, ale opět se to může u každé dívky lišit. Obvykle bývá výtok na začátku menstruace silnější než na jejím konci. Během měsíčků vyloučíš zhruba půl šálku tekutiny, v níž je obsaženo kolem 60 ml krve (nejedná se tedy o samotnou krev). Nemusíš se ale ničeho bát, ve tvém těle jsou více jak 3 litry krve, tudíž ve srovnání s celkovým množstvím je množství vyloučené krve při menstruaci téměř zanedbatelné. Navíc krev, kterou během měsíčků ztratíš si tělo dokáže velice rychle nahradit. V mnoha případech je však při první menstruaci krve vyloučeno daleko méně a proto si ji můžeš zaměnit s nějakým podivně zahnědlým výtokem. Pamatuj ale, že červená krev při srážení hnědne, celý proces první menstruace probíhá mnohem pomaleji a je z těla vypuzeno jen malé množství hlenovité tekutiny. Proto jsou první menstruace v životě ženy spíše jakýmsi "špiněním".
Nebuď překvapená ani v případě, pokud ti po nějakou dobu nebudou měsíčky přicházet pravidelně. Například po první menstruaci se další měsíčky mohou objevit klidně i za 2-3 měsíce. Obvykle trvá asi dva roky, než se organismus přizpůsobí pravidelným měsíčním změnám. Obvyklá délka menstruačního cyklu je u většiny žen asi 28 dní, u některých však klidně 22 a u jiných 40 atd. Normální jsou tedy i kratší či delší menstruační cykly.
Kolem 45. roku pak nastává postupný útlum činnosti ženských pohlavních žláz a menstruace se vytrácí.
Abys měla přehled o tom, kdy ti měsíčky začaly a jak dlouho trvaly, zaznamenávej si tyto údaje do kalendáře. Je to jednoduchý způsob, jak zjistit, co je pro tebe normální. Tyto údaje budou navíc důležité znát, pokud navštívíš ordinaci gynekologa.

CO SE DĚJE BĚHEM JEDNOHO MĚSÍCE?

Menstruační cyklus má čtyři fáze. Jak už víš, všechno to mají na starosti zase ty hormony - a ty mimo jiné řídí celý cyklus (postupně se mění jejich hladina). Průměrná délka cyklu je 28 dní. Chceš vědět, co všechno se během 1 cyklu děje?
1.-5. den: MENSTRUAČNÍ FÁZE
Tato fáze nastává v případě, že nedošlo k předchozímu oplodnění vajíčka. Jelikož není třeba, aby sliznice vyživovala zárodek, je její povrchová vrstva vyloučena z těla ven a po menstruaci se začne vytvářet nová. Spolu z ní z těla odejde také vajíčko a krev. Toto krvácení trvá asi 3-7 dní. První den menstruace se počítá jako první den nového cyklu. Kolem pátého dne se z druhého vaječníku začne uvolňovat další vajíčko a celý cyklus se opakuje.
6.-13. den: PŘEDOVULAČNÍ FÁZE
Vaječníky obsahují tisíce vaječných buněk. Každý měsíc začne hypofýza (podvěšek mozkový) společně s vaječníky produkovat hormony, díky nimž může dozrát jedno z dalších vajíček. Současně vlivem hormonu estrogenu vytvořeného vaječníky začne sílit děložní sliznice a vytváří se tak měkký polštářek plný krve a tkáně. Začíná se tak připravovat na přijetí oplozeného vajíčka.
Kolem 14. dne: OVULAČNÍ FÁZE
Po úplném uzrání je vajíčko vypuzeno vaječníkem do vejcovodu. Prstovité výběžky na konci vejcovodu se natáhnou a zachytí vajíčko na cestě z vaječníku. To poté zahájí svou cestu vejcovodem k děloze. Pokud se na cestě setká s mužskými spermiemi, může dojít ke splynutí, čímž žena otěhotní. Málokdo ví, že žena je schopná otěhotnět asi pouhé tři dny z celého cyklu!
15.-28 den: PŘEDMENSTRUAČNÍ FÁZE
V důsledku zvýšené produkce hormonu progesteronu děložní sliznice dále roste a sílí. Pokud do se do dělohy dostane oplodněné vajíčko, zanoří se do sliznice, a ta mu poskytuje potřebnou výživu. Pokud se tak nestane, nastává po ukončení cyklu menstruace a všechno se tak opakuje znovu a znovu.

KDYŽ MÁŠ BOLESTI...

U každé z nás probíhá samozřejmě menstruace jinak a není výjimkou, když některé dívky trápí při menstruaci také nervozita, nepříjemné bolesti až křeče podbřišku nebo v zádech. I s tím ale jde něco dělat!
Důvod: Děloha je sval, který se během menstruace stahuje a snaží se vyloučit odlupující se sliznici a krev. To může vést až k pocitům nevolnosti, napětí až k bolestem a křečím. Nenech se ale zbytečně trápit: Co ti pomůže:
* přiložená termoláhev nebo nahřátá poklička na bříšku uvolní křeče
* snaž se být co nejvíc v teple - proto si dej na nohy teplé bavlněné ponožky a zapomeň na trička nad pupek a bokovky
* jistě ti udělá dobře i horká sprcha
* snaž se být v klidu, klidně si i zalez do postele - v nejsilnějších dnech se můžeš dokonce omluvit z tělocviku, pokud ti to dělá potíže!
* divy dokáže i hrnek horkého čaje nebo polévky
* vyjdi si na procházku na čerstvý vzduch a zhluboka dýchej
* někomu pomůže i cvičení
* odveď svou pozornost od bolavého bříška třeba čtením zajímavé knížky, sledováním televize nebo poslechem oblíbené hudby
* pokud tě bolesti skutečně trápí, můžeš použít také Ibalgin (Ibuprofen) - tlumí bolest a má protizánětlivé účinky
POZOR! Jsou-li bolesti opravdu nesnesitelné, uděláš dobře, když navštívíš lékaře (klidně v doprovodu maminky, sestry nebo kámošky!). Lékař ti možná doporučí nějaké speciální léky nebo hormonální preparáty. Rozhodně nepoužívej léky, které ti "půjčila" kámoška!

VÍŠ, ŽE...?

* V průběhu života mají ženy asi 400 menstruací! To představuje asi 6-7 let života!
* Všechna vajíčka jsou v ženském těle přítomna již od narození - asi 200 000 vajíček v každém z vaječníků!
* Vědec Charles Darwin si všiml, že menstruační cykly i fáze měsíce trvají 28 dní, a domníval se, že je mezi tím souvislost. To však doposud nebylo vědecky dokázáno!
* Slovo menstruace pochází z latinského pojmenování pro měsíc (mens), které má zase svůj původ v pojmenování Měsíce. Doslovně se tedy "menstruace" dá přeložit jako "měsíční změna".
* Spodní prádlo začalo být běžné až v 19. století, do té doby se nosila pouze spodní košile!
* Ve starověku používaly ženy při menstruaci místo vložek a tamponů různé hadříky, svitky papyru nebo třeba kousky jemné vlny.
* Menstruace byla dlouhou dobu pokládána za něco nečistého a ženy se při ní musely dokonce stáhnout do ústraní. Dodnes musí příslušnice něžného pohlaví u některých národů toto období trávit ve speciálních chýších v bezpečné vzdálenosti od všech mužů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama