Samba

4. května 2010 v 16:45 | Domii★ |  Buď fit!
Samba pochází z portugalského slova "samba" a znamená božskou tanečnici. Její nejznámější podoba je ta, která se tančí na karnevalech po celé Brazílii. Každý rok se koná v Rio di Janeiru karneval, pro obyvatelstvo se svět zastaví a žijí jen sambou. Nekonečný průvod nepředstavitelných vozů, tanečníků i obyčejných lidí, kteří právě předvádějí sambu.. Samba byla vlastně vytvořena pro tuto příležitost. Tanec samby se dá popsat jako nezávazné flirtování......
Samba tančící se na karnevalech dostala název Karnevalová samba. Základní krok karnevalové samby se po světě učí pod názvem batucadas a umí rozkmitat pánev až do extáze. Pánev je v sambě nejdůležitější částí těla. Tato samba nemá velké množství kroků, ale to je nahrazeno krásnými kostýmy tanečnic a tanečníků, kteří tančí v dokonalém provedení těch pár prvků, které karnevalová samba nabízí. Ze všech druhů samby je tou nejrychlejší, a proto je se na co dívat. Protože karneval trvá několika dnů, dochází k částečné únavě. Proto existují prvky pro jako by odpočinek, kdy tanečníci získávají energii na další pekelně rychlé kolo. Závisí na pohupech v kolenou a nártech a učí se jako první, protože jsou nenáročné. Charakteristickým rysem samby je pružný pohyb těla. Je to rychlý, dynamický tanec, ve kterém mohou tančící nejvíce využít svůj temperament.
Partner není vždy nutný. Vyskytuje se mnoho druhů samby,párové či jiné sólové. Každý styl samby je něčím typický a používá malinko odlišnou hudbu, avšak všechny mají společný základní sambový 2/4 rytmus, který udávají perkuse jako bonga, maraca, bambusové tyčky atd..

Axé je moderní styl samby, jenž zažíval největší slávu kolem roku 2002. Hudba a tanec axé má pochází ze severovýchodu Brazílie. Slovo Axé má svůj původ jako pozdrav v jazyce náboženství candomblé a umbanda, a znamená pozitivní energii. Svůj nový smysl pak získalo ve spojení Axé-music. Všechny skladby typu axé mají svou vlastní choreografii, která vychází z textu a vyznačuje se typickými variacemi a pohyby. Tanečník se snaží vyjádřit text písně na kterou tančí. Často zahrnuje sambové kroky, ale není to pravidlem. Nalezneme zde i prvky disko dance, hip hopu a charakteristické karnevalové samby. Tempo je pomalejší, ale neznamená to, že je méně náročná na výdrž. Právě naopak. Díky různorodým prvkům je velmi temperamentní a mnohdy na výdrž náročnější než hodina aerobiku.
Párová samba se dělí na soutěžní a brazilskou. K soutěžní patří ještě také chacha, rumba a jive. Tyto tance se nazývají latinskoamerické a závodí se v nich. Soutěžní samba se od brazilské samby liší hlavně v tom, že je to tanec v neustálém napětí těla. Brazilská samba je proti tomu charakteristická uvolněným projevem. V soutěžní sambě se objevují typické sambové prvky jako batucadas, ale jejich technika je upravená. Brazilci by z ní asi nebyli příliš nadšení, ale chápejme ji jako další druh samby. Brazilská samba Evropanovi připomíná skladbou kroků a obcházením trošku argentinské tango, avšak nenechme se mýlit. I když má nejspíš podobné základy, je to plnohodnotný tanec a v podání hlavně brazilců je opravdu na co se dívat.

Samba je tancem bez hranic.
Je vcelku jednoduché dělat drobné krůčky v rychlém tempu a vypadat uvolněně . Nejlepší na tom je,že se Vám při tomhle tvarují stehna a lýtka ... a která žena by netoužila po krásných nohách. Kdykoli a kdokoli může začít tančit. Sambu umějí v Jižní Americe i malé děti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama