Růže, chlouba zahradníků

3. května 2010 v 19:00 | Domii★ |  Pro šikovné ručičky
Líbí se ti hezké kytičky? Je fajn, pokud máš kluka, který ti na každé rande donese třeba růži - ovšem my, co takové štěstí nemáme, si růže musíme nasadit :-) Pokud zjistit, jaké jsou odrůdy růží a která je ta "NEJ", určitě se mrkni na článek redaktorky Lilian, která růže miluje!
Růže se považuje za nejstarší kulturní rostlinu lidstva, zároveň s nejbohatší tradicí. Její původ sahá až do pravěku flóry naší země. Dokazují nám to archeologické vykopávky a historické záznamy. Mnohé druhy růží sahají k vrcholům starých kultur Číňanů, Řeků a Římanů, a položily již před dávnými dobami základní kámen k mýtu růže jako královny květin a květin králů.

Některé druhy růží:

Anglické růže - Tyto sadové růže pochází z Anglie a mají typický tvar květů. V nynější době jsou velmi oblíbené pro jejich jemné vůně.
Botanické růže - Jsou původní druhy z přírody. Tvoří robustní keře, květy bývají jednoduché a vonné. Tvoří šípky také vhodné ke konzumaci.
Indická červená růže - Tato růže se vyznačuje nenáročností. Dobře keřnatí a bohatě kvete, květy jsou bez vůně. Květy mají střední velikosti, poloplné, zbarvené od červené po tmavě červenou.
Růže polyantahybridy - Polyantky jsou bohatě kvetoucí růže. Květy jsou jednoduché, drobné, na stonku jich bývá několik desítek.
 • Gruss an Aachen - květy udrží dlouho bez opadání, někdy až několik týdnů. Jsou celkem velké a aromatické, meruňkově růžové barvy. Má velmi něžné drobné lístečky nahnědlého odstínu, protáhlého tvaru.
 • Orange Triumph - rostlina kvetoucí od jara do podzimu. Květy slabě voní, jsou syté červené barvy.
 • Gloria Mundi - kvete od jara do konce léta. Keř je střední velikosti s malými lístky. Květy jsou drobné, mají celkem vzácnou a exotickou barvu doutnajících uhlíků. Květy se udrží dost dlouho, ale nevoní.
 • Miniature - malinký keřík, který se vyznačuje plnými růžovými a bílými květy.

Bourbonské růže - Je to velký keř a má vonící květy. Jsou velké, od bledě růžového, krémového do tmavě sytého růžového odstínu.
Irská růže - Tato růže se od druhých výrazně liší stavbou květu a to tvarem připomínajícího květ tulipánu. Květy neblednou a mají meruňkovou barvu. Tato růže má jemné a tenké výhonky s drobnými protáhlými a silně zubatými lístky, které jsou ze shora tmavě zelené a z opačné strany šeříkově načervenalé. 
Popínavé růže - I když se jim říká popínavé, sami se pnout neumějí. Musíme je vést po konstrukci a vyvazovat. Tvoří výhony dlouhé až 4 metry, které jsou obaleny květy.
Půdopokryvné růže - Tvoří keře s výhony, které se rozkládají široce do okolí. Většinou bohatě kvetou, ale květy jsou drobné a jednoduché.
Sadové růže - Sadové růže jsou vzrůstem podobné botanickým druhům. Mají však šlechtěné květy. Jsou to až 3 metry vysoké keře, které se hodí pro parkovou výsadbu. Bohatě kvetou a často krásně voní.
Čajohybridy
 • Gloria Dei - rychle rostoucí růže, která kvete žlutými, velkými ale málopočetnými květy. Má kožovité, lesknoucí se listy se silně zubatým okrajem, stonky mají hodně ostnů.
 • La France - velmi aromatická růže. Květy má velké, hodně plné a udrží se dlouho bez opadávání. Listy jsou světle zelené, velké, zaoblené.
 • Augusta Victoria - jemný druh, který špatně snáší výkyvy teploty. Květy se vyznačují bílou barvou s nazelenalým nádechem nebo bílou s krémovým nádechem. Okvětní lístky jsou zahnuty do trojúhelníkového tvaru.
 • Ofelia - je krásná růže, jenž je možné rozpoznat podle stavby listové lamely - její povrch je poset listovými žilkami a kvůli tomu není rovný. Za zhlédnutí je to, že poloplné květy této růže mají v poupěti odstíny od tmavě rezavé, téměř hnědé, hnědo červené do růžovo meruňkové. Potom, jakmile se poupě rozvine, zbarvení vydrží přes den a pak se vytrácí a květ se stává téměř bílým.
 • Butterfly - je příbuzný druh d Ofelií, liší se pouze tím, že květy jsou více plné, déle se udrží a déle neblednou.
 • Mme Jules Bouché - poznáme ji jako velkou růži s plnými krémovými velmi nadýchanými květy. Listy jsou velké, tmavě zelené s hnědým nádechem.
Remontantní růže - Velké rostliny, jsou vhodné k pěstování jako pokojové rostliny.
 • Henrich Muench - kvete řídkými růžovými květy.
 • Ulrich Brunner Fils - jsou aromatické velké květy tmavě višňové barvy.
Čajové růže
 • Marchal Niel - má krásné tmavě žluté květy se slabou vůní. Listy jsou velké, světle zelené s nezubatými okraji. Mladé výhonky jsou hnědě červené. Tato růže je velmi pichlavá. Má hodně ostnů je nejen na stoncích, ale drobné jehličky jsou také na opačné straně listu.
 • Madamme Falco - kvetoucí rostlina s bohatě růžovými nadýchanými květy, lehce zakoření. Listy jsou menší a jemné.
Čínská růže - Má několik variet, ale všechno to jsou zelené keře.
 • Minituarní čínská růže - známé jako drobné růžičky. Jsou nejmenší varietou s miniaturními květy 1,5 - 2 cm v průměru.. Květy mohou být voňavé nebo nemusí vonět vůbec. Narozdíl od jiných druhů čínská růže se svými nevelkými kvítky vypadá jednoduše dojemně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama