Intimní hygiena

3. května 2010 v 18:49 | Domii★ |  Dívčí komnata
Ooops! I have it again! - Zase na tebe přišly "tvé dny"? Neděs se! Budeš-li dadržovat zásady správné hygieny, budeš se cítit stejně fit, jako kdykoliv jindy. Dnes seženeš spoustu nejrůznějších moderních pomůcek a prostředků pro intimní hygienu - od vložek a tamponů, až po vlhčené ubrousky a mýdla. Pojď s FOXY zjistit, na co všechno slouží, co je pro tebe lepší a jak se co používá!
PROČ DODRŽOVAT INTIMNÍ HYGIENU?
V období menstruace se neobejdeš minimálně bez vložek či tamponů, které absorbují menstruační krev, a tak zabrání tomu, aby se krev vsákla do spodních kalhotek nebo dokonce do oblečení. To by jistě bylo velmi nemilé! Kromě toho bys měla také dbát na celkovou čistotu - při menstruaci se sprchuj minimálně 2x za den (nebo alespoň použij bidet). Vyhni se používání mýdel, pouze si proudem vlažné vody omyj vnější pohlavní orgány. Jednak na nich může být usazená krev (např. na chloupcích ohanbí), jednak v tomto období tvé žlázy produkují o něco více potu než jindy. Také tvé prádlo by mělo být vzdušné, nejlépe bavlněné. Rozhodně se vyhni umělým materiálům - podporují teplo a vlhkost, a tím pádem i růst škodlivých bakterií, na něž je tvé tělo zvláště v období tvých dnů hodně citlivé.
Vložky? Které si vybrat?!
Vložky jsou prostředkem intimní hygieny, se kterým se jistě setkáš nejdříve. Jejich používání nevyžaduje žádný složitý postup a vložky navržené podle současných moderních technologií jsou super tenké, ale také velmi spolehlivé. Zatímco generace před námi byly nuceny používat vložky z vaty nebo z vlněného materiálu, které se přepíraly, dnešní vložky jsou vyrobeny z různých materiálů a jsou opatřeny plastovou fólií ze spodní strany, která zabrání prosáknutí. Další výhodou vložek jsou křidélka, která se přilepí po okrajích kalhotek, a tím se ochrana proti pošpinění kalhotek ještě znásobí.
Vložky se lepí spodní stranou dovnitř kalhotek přímo pod poševní štěrbinu a měnit je můžeš podle vlastní potřeby, nejlépe však maximálně po 4 hodinách. Dbej na to, aby absorbční schopnost vložek odpovídala momentální síle tvého krvácení. Je zbytečné, aby jsi při velmi slabém krvácení používala vložky SUPER. Naopak na noc, kdy si vložku nemůžeš vyměňovat podle potřeby a tvé krvácení je silné, si pořiď vložky NIGHT - jsou speciálně přizpůsobené poloze vleže - zadní část je mnohem delší.
Když se v drogerii poohlédneš po regálu s dámskými hygienickými pomůckami, objevíš nepřeberné množství značek, které vložky nabízejí. Navíc jsou různého tvaru, velikosti, tloušťky, síly a podobně. Které jsou pro tebe ty nejvhodnější? Na tuto otázku budeš muset odpověď nalézt sama, nebo si nechat poradit třeba maminkou. Po pár zkušenostech jistě sama přijdeš na to, co vyhovuje právě tobě!
Smím používat tampony? Jak si ho správně zavést?
Tampony jistě oceníš díky jejich naprosté "neviditelnosti". Můžeš s nimi do bazénu, sportovat, aniž by se ti něco nepříjemně lepilo na zadek, nebo nosit přiléhavé oblečení. Nikdo nic nepozná! Tampony jsou tak malé, že je šikovně ukryješ i v té nejmenší kabelce nebo v peněžence.
Častou otázkou však zůstává, jestli smí dívka, která je zatím panna, používat tampony také. Není důvod, proč by nemohla (i když závisí na mnoha věcech, jelikož právě tampony nemusí vyhovovat všem!). Panenská blána, jež lemuje poševní vchod, je elastická a má hned několik otvorů, kterými by tampon měl jít zavést. Každopádně jsou dívky, které s tím mají velké potíže. Chce to však trénink a osvojení si správné techniky.
V každém balení tamponů nalezneš příbalový leták, ve které se dočteš velké množství užitečných informací. Mimo nich v něm jistě narazíš také na názorné obrázky s podrobnou instruktáží, jak tampon úspěšně zavést dovnitř těla. Ale přesto je zde alespoň zběžný návod: Ze všeho nejdříve si pořádně umyj ruce, aby sis dovnitř těla ještě zbytečně nezanesla zlé bakterie. Uvolni se, protože nervozita často udělá své - stáhnou se ti díky ní svaly. Posaď se na záchodovou mísu či na židli, dřepni si, stoupni si tak, abys jednu nohu měla pokrčenou v koleni a zapřenou např. o okraj vany... - záleží čistě na tobě, co se ti bude zdát nejpohodlnější. Poté rozbal tampon a rozmotej nitku na jeho konci (za tu ho totiž později vytáhneš - je důležité, aby trčela ven!). Pomocí ukazováčku se snaž zasunout tampon dovnitř pochvy. Tlač na něj směrem nahoru a mírně dozadu. Cítíš-li odpor, změň trochu směr, rozhodně se nesnaž nacpat tam tampon za každou cenu:-) Tampon bude správně zavedený až ho v sobě nebudeš vůbec cítit. Proto si chvíli stoupni, udělej pár kroků a ujisti se, že ti nijak nevadí. Může to být způsobeno nedostatečným zavedením. Jsou ovšem i dívky a ženy, které uvnitř svého těla tampon doopravdy nesnesou. V případě, že se s ním necítíš ve své kůži, raději ho vyndej a vem si vložku.
Tampony (stejně jako vložky) seženeš v různých velikostech a ve třech různých stupních savosti. Při prvních pokusech bys měla vyzkoušet tampony MINI, které sice nevsáknou tolik krve, jako tampony SUPER, ale zato jsou tenké a budou se ti zavádět snáz. V případě velmi silného krvácení, kdy nemáš možnost si tampon nebo vložky kdykoliv podle potřeby vyměnit (např. ve škole) můžeš dokonce skombinovat i tampon s vložkou (většinou stačí pouhá intimka). A jak často si tampony měnit? Obecně platí, že bys je neměla měnit ani příliš brzo, ani pozdě. Tampon se totiž daleko lépe vyndává, když je už krví dobře nasáklý ("klouže"). Na druhou stranu, pokud necháš tampon uvnitř moc dlouho, může dojít k protečení a často také k množení bakterií.
Intimky? K čemu jsou?!
Jistě ti v televizních reklamách neunikly spoty na jakési extra malinkaté vložky, o kterých vystupující herečky doslova básní. Možná si ale říkáš, k čemu ti jsou tak děsně maličké věci, vždyť tě při menstruaci neuchrání. Intimky jsou však výborná věc a bude dobré, když se je naučíš používat klidně každý den. Hodit se ti budou při velmi slabé menstruaci a při výtocích (i běžných), aby jsi si zbytečně nezašpinila kalhotky. Můžeš je totiž měnit i několikrát za den, což v případě kalhotek není tak jednoduché.
Je vhodné umývat si intimní partie obyčejným mýdlem?
Obecně platí, že pochva si sama o sobě udržuje prostředí, které má mírně kyselé pH. Jsou bakterie, bez kterých se neobejde, jsou tedy přirozenou poševní mikroflórou. Budeš-li se drhnout obyčejným mýdlem, je možné, že si toto prostředí narušíš. Tak tvůj organismus bude daleko náchylnější k různým pohlavním nemocem - například k docela obyčejným ženským zánětům a plísním.
K mytí vnějších pohlavních tamponů ti bude stačit obyčejná vlažná voda. Pokud však ne, pořiď si speciální jemné mýdlo či gel pro intimní hygienu (např. Lactacid femina) nebo používej dětské mýdlo. Vyhni se rozhodně mycí houbě a vyplachování pochvy zevnitř (existují sice zevní výplachy, ty ale rozhodně není vhodné používat denně!).
Co s nepříjemným zápachem?
Při menstruaci můžeš mít pocit, že jsi nečistá a že "jdeš cítit". Ve skutečnosti menstruační krev vůbec nezapáchá. Ucítíš ji teprve tehdy, když se usadí např. na chloupcích v ohanbí nebo jsi si dlouho nevyměnila vložku. Krev se rozkládá a tudíž ti může připadat, že zrovna nevoníš. S tampony se to stává méně často. Každopádně už proto je důležité dodržovat hygienu.
Přes den jistě oceníš speciální ubrousky pro intimní hygienu. Jsou jednotlivě balené a můžeš je mít neustále po ruce stejně jako tampony a vložky. Vyhni se stříkání deodorantů a voňavek na tvá nejcitlivější místa. Ty patří do podpaží a na další místa, kterými rozhodně nejsou pohlavní orgány!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 NeVer_Angie* NeVer_Angie* | Web | 3. května 2010 v 18:54 | Reagovat

ahoj prosím kukni mi na blog.. iba klikni na web.. koment nemusíš..prosím :-)

2 ♥kaTHika♥ ♥kaTHika♥ | Web | 3. května 2010 v 18:55 | Reagovat

ahoj...pls hlasnes pre mna tu→http://crazy-luc.blog.cz/1004/sonb-posledni-kolo
som tam ako ♥_kaTHika_♥...pls je to pre mna velmi dolezite...JE TO FINALE....pls
ak chces klido oplatim...diki vopred...pp
PS: sry za reklam...ale neasla som rubriku reklamy...ak ju mas tak sry asi som slepa :-)
PSS: ak si už hlásla/hlásol tak sry a kludne vymaz tento komet...:-D
PSSS: hľadám spoluadminku...ak máš záujem tak viac info tu→http://moji-milacikovia.blog.cz/1005/hladam-spolumajitelku
Ber to ako navrh nie ako reklamu....to PSSS....tak maj sa...pp

3 Ingot Ingot | 18. srpna 2015 v 10:56 | Reagovat

Znáte LadyP? Skvělá pomůcka pro dámské močení ve stoje. To stojí za zkoušku, ne?

http://www.ladyteen.cz/ladyp-pomucka-pro-moceni-ve-stoje

:-P  :-P  :-P  :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama