Čistě žensky

3. května 2010 v 18:51 | Domii★ |  Dívčí komnata
Být ženou není občas vůbec snadné! Během svého života se můžeš setkat s mnoha nepříjemnostmi, o kterých by si pánové mohli nechat jen "zdát". Problémem většinou je, že ačkoliv spoustu holek potkají problémy jako je například zánět nebo bolesti při menstruaci, bojí se kohokoliv zeptat, a tak se zbytečně trápí. FOXY se ale můžeš zeptat na všechno!

PROBLÉM 1: Pořád ještě nemám menstruaci, ale všechny moje kamarádky už jo. Mám brát nějaké hormony?

FOXY: Přestože jste s kamarádkami vrstevnice, neznamená to, že se budete vyvíjet úplně stejným tempem. To je úplně normální. V pubertě existují obrovské vývojové rozdíly, a to by nikoho překvapit nemělo. Je ale jasné, že jsi malinko nejistá, co se děje, když jsi to stále ještě nedostala, přestože všichni ostatní už jo...
Očekáváš-li první menstruaci, měla by ses vyzbrojit velkou trpělivostí. Kdyby ses však chtěla s někým poradit a zjistit, jestli je s tvým vývojem doopravdy vše v naprostém pořádku, obrať se na ženského lékaře. Není ani nutné, abys prošla jakýmkoliv vyšetřením. Často stačí pouhý rozhovor, aby ses ujistila, že se ničeho nemusíš bát a můžeš v klidu a bez starostí čekat dál. Problém většinou spočívá pouze v tom, že momentálně tvé tělo ještě nevytváří dostatečné množství hormonů potřebných k tomu, aby v tvých vaječnících začala uzrávat vajíčka.
Teoreticky tu je možnost hormonální kúry, hormony jsou tak do tvého těla dopravovány zvenku. To však neurychlí vývoj tvého těla a krvácení je pouze umělé, nejedná se o skutečnou menstruaci.

PROBLÉM 2: Je mi 15, ale pořád vypadám tak na 12 a jsem malá. Je něco špatně?

FOXY: Faktem je, že člověk přestává růst až kolem 18 roku (u dívek většinou dříve, uvádí se, že se vývoj obvykle zastavuje do 2 let po první menstruaci). Stejně jako u předchozího problému je nutné podotknout, že vývoj je u každého různě rychlý. V naprosté většině i ti, co byli jako děti opravdu velmi malí, dorostou do normální výšky dospělého člověka.
Růst je ovlivněn také genetickými dispozicemi. Je tedy jasné, že pokud oba tví rodiče nedosahují výšky nad 170 cm, je dost nepravděpodobné, že z tebe vyroste 190 cm měřící supermodelka.
Pokud máš obavy, že by tvůj vývoj mohl být nějak opožděn, navštiv svého dětského lékaře a promluv si s ním o tom. Dětští lékaři mají s těmito záležitostmi velké zkušenosti. Ve výjimečných případech mohou pomoci také růstové hormony.

PROBLÉM 3: Má menstruace je velmi nepravidelná. Je možné to nějak ovlivnit?

FOXY: U většiny dospělých žen se menstruace dostavuje každých 28 až 32 dní. Jedná se však pouze o průměrný statistický údaj a neměl by tě nijak zneklidňovat. Podle tohoto průměru trvá menstruační cyklus přesně 28 dní jen u jedné ženy ze sta dotázaných, u ostatních je buď kratší nebo delší. Platí tedy, že každá žena má vlastní rytmus.
U mnoha mladých dívek dochází po první menstruaci k nepravidelným uvolňováním vajíček. Čím delší je interval mezi menstruacemi, tím silnější může být následující krvácení, jelikož se za delší dobu v děloze mohlo nahromadit větší množství sliznice. Není to ovšem pravidlem. Vytvoření vlastního rytmu u dívek trvá zhruba do dvou let.
Pokud je tvůj cyklus jednou kratší, jednou delší, krvácení různě silné, měla by sis rozhodně zavést menstruační kalendář. V kalendáři by sis navíc měla zaznamenávat, jestli jsi byla nemocná, kolik jsi vážila, jestli jsi nějak výrazně zhubla nebo přibrala, jestli ti bylo dobře, nebo tě potkalo několik stresujících situací. Na tvůj cyklus může mít vliv spousta faktorů a jen pouze v případě, že si budeš všechno poctivě zapisovat, mu můžeš přijít na kloub.

PROBLÉM 4: Při menstruaci mě trápí silné bolesti, často mi bývá nevolno. Co s tím?

FOXY: Při menstruaci se stahují děložní svaly, aby se povrchová sliznice mohla snáz odloupnout z povrchu dělohy a navíc aby bylo snazší vyloučení celé menstruační tekutiny z tvého těla. Za normálních okolností bys tyto stahy neměla cítit, anebo jen velmi slabě, jako nějaké napětí v podbřišku. Přesto právě menstruačními bolestmi trpí spousta žen a dívek. V pubertě v průběhu několika prvních cyklů může být tato bolest pociťována ještě silněji, jelikož jsou takové stahy pro tělo něčím naprosto novým a nezvyklým.
Máš-li bolesti, vsaď na příjemné teplíčko. Teplá sprcha, termofor přiložený na břicho nebo čaj udělají své. Jsou-li bolesti opravdu nesnesitelné, nemusíš se bát ani tabletek. Ibalgin (Ibuprofen) bolest utiší a navíc má protizánětlivé účinky. Nezřídka kdy jsou však bolesti zesílené duševním napětím a stresem. Proto mysli na odpočinek a v době své menstruace se snaž být v klidu. To však neznamená, že se musíš vyhýbat sportu! Například několik uvolňujících cviků z jógy nebo jiné relaxační sporty jsou to pravé.
Naopak vyhnout by ses v této době měla horké lázni ve vaně či sauně. Intenzivní teplo totiž krvácení podporuje. Netrvá sice tak dlouho, protože během kratší doby vyteče více krve. Jiné ženy mají dobré zkušenosti například s chladem. Jak vidíš, sama musíš vyzkoušet různé metody a přijít na to, co vyhovuje právě tobě.

PROBLÉM 5: Objevila jsem na kalhotkách podivný výtok. Je to zánět?

FOXY: Zánět ženských pohlavních orgánů vzniká z porušení přirozené rovnováhy bakterií, které jsou v pochvě potřebné, a bakterií, které se v pochvě sice normálně vyskytují, ale při přemnožení můžou vyvolat zánětlivé onemocnění. Příčinami výtoku může být podchlazení, dlouhodobé užívání antibiotik (likvidují totiž potřebné laktobacily), stres, nedostatečná nebo přehnaná intimní hygiena, nošení neprodyšného spodního prádla, kalhot nebo silonek, zvýšená hladina cukru v krvi (sladkosti podporují vznik kvasinek!).
Pokud je výtok bílý nebo čirý bílý, je všechno v naprostém pořádku. Zhruba rok před první menstruací tělo samo od sebe takový výtok začne produkovat v důsledku dospívání, je to naprosto přirozené a nemáš se čeho obávat. Horší už to je v případě, má-li výtok hustou, hrudkovitou konzistenci, je žluté až nazelenalé barvy, cítíš svědění až pálení, někdy dokonce bolesti v oblasti podbřišku. To jsou nejčastější příznaky zánětu ženských pohlavních orgánů.
Máš pocit, že tvůj výtok není přirozený a máš pocit, že by ho mohl mít za následek zánět? V tom případě co nejdříve navštiv ženského lékaře. Nemusíš se za nic stydět, záněty jsou velmi častým problémem týkajícím se mnoha žen a dívek. Dá se velice úspěšně léčit, ovšem jako vždy platí - nesmíš vyhledat pomoc lékaře příliš pozdě. Neléčené, přechozené záněty můžou mít za následek spoustu nepříjemnosti, jako například srůsty vejcovodů.
Existují metody, tak můžeš při prvních příznacích zasáhnout sama. Ideální je začít pít ženské bylinkové čaje a preventivně si udělat poševní výplach. V každé lékárně zakoupíš přípravek Tantum Rosalgin. Pomocí pumpičky s aplikátorem si jeho roztok můžeš zavést přímo do pochvy. Obvykle to přináší rychlou úlevu, ale aby ses zbavila zánětu, musíš výplach provést několikrát. Pokud ani v takovém případě budou problémy přetrvávat, návštěva gynekologa je vážně nutností. A pozor! Jelikož je aplikátor dlouhý a na svém konci má ještě silnější zakončení s několika otvory, mohlo by jeho zavedení do pochvy dělat problém dívkám, které jsou panny.
Jaká je prevence? Pokud jsi užívala anitibiotika, kup si v lékárně tabletky s laktobacily, dodáš tak tělu potřebné bakterie, které byly při léčbě antibiotiky zničeny. No a samozřejmostí je nosit prodyšné oblečení, bavlněné spodní prádlo, nepřejídat se sladkostí, zabránit podchlazení (nejhorší, co můžeš udělat, je nosit bokovky a tričko nad pupík - ty si nech do teplých letních dní!) a dodržovat intimní hygienu. Ani ta by však neměla být přehnaný, zapomeň na mýdla a sprchové gely, které by svým složením také přirozené poševní prostředí mohly narušit!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama